Quantcast
Channel: Komodity – Analýzy a komentáře z forexového, komoditního a akciového trhu
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33

Ceny sojových bobů po červnovém kolapsu na důležitém supportu. Na vině jsou čínská cla

$
0
0

Sojovým bobům se tady příliš nevěnujeme, ale dnes uděláme výjimku. Jejich cena si totiž za poslední měsíc a půl prošla více než 20% pádem a dostala se až na klíčový support na úrovni minim z roku 2015 a 2016. Důvod výprodejů přitom není těžké uhodnout. Je jím obchodní válka mezi USA a Čínou, v jejímž jádru jsou právě sojové boby. Ty jsou pro USA klíčovou exportní zemědělskou komoditou, která tvoří více než 60 % veškerého zemědělského exportu USA do Číny. Právě na sojové boby přitom Čína uvalila odvetná cla ve výši 25%.

USA jsou s produkcí 116 mil. tun světově druhým největším producentem sojových bobů, a to jen těsně za Brazílií, která vyprodukuje ročně 118 mil. tun. Čína pak patří mezi jednoznačně největší konzumenty, když z USA dováží ročně 37 mil. tun a ze zbytku světa pak dalších téměř 60 mil. tun. Zavedení cel samozřejmě neznamená, že její poptávka po produkci sojových bobů dramaticky klesne. Znamená to pouze to, že povede k částečnému zdražení sojových bobů v Číně, s tím spojeným hledáním potravinových alternativ v zemi a zároveň i částečné změně poměru mezi importem z USA a od ostatních světových producentů, kteří budou nyní v Číně díky clům na americké farmáře pozitivně diskriminováni.

Jak je tedy možné, že cena sojových bobů tak výrazně klesá, když se poptávkový profil celosvětově příliš nemění? Důvodem je skutečnost, že klesají hlavně americké a nikoliv celosvětové ceny sojových bobů. Důkazem budiž rozdíl mezi cenou brazilských a amerických sojových bobů, který se v minulém měsíci vyhoupl na dosah hranice 2 dolarů. Brazilské sojové boby jsou tedy nyní přibližně o čtvrtinu dražší, než stejné sojové boby produkované v USA.

Jak dlouho toto cenové premium vydrží? Těžko říci. Američtí farmáři budou čínskými cly rozhodně zasaženi. Stejné ale platí také pro čínské spotřebitele, protože obří dovozy z USA jsou za současné situace na světovém trhu v Číně prakticky nenahraditelné.

Krátkodobě tedy na americkém trhu možná vznikne přebytek sojových bobů, ten však může být částečně odstraněn tím, že se část amerického vývozu přeorientuje do jiných zemí a na čínský trh začne více prostupovat dovoz z Brazílie, Argentiny, Čile a dalších velkých producentů. Celosvětová poptávka po bobech ale velmi pravděpodobně výrazněji neklesne a cenové premium mezi světovými a americkými cenami by mělo do budoucna spíše pozvolna klesat. Jak dlouho tento proces bude trvat ale zatím zůstává ve hvězdách.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 33